Żelazko parowe to jedno z urządzeń w domu, po które sięgamy najczęściej. Tanie, małe i skuteczne. Sprawdź ranking i wybierz model dla siebie!
Wybór optymalnego żelazka parowego wcale nie jest łatwy. Dobry sprzęt to nie tylko cena i marka, ale przede wszystkim wysoka skuteczność i funkcjonalność. Nasz ranking żelazek parowych przedstawia najważniejsze parametry techniczne, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie nowego modelu. Każdy z nich ma swoją własną charakterystykę i specyfikację, przez którą sprawdzi się w konkretnych warunkach. Ale zaczynając od początku – jakie typy mamy do wyboru?
Rodzaje żelazek parowych
- Tradycyjne – to model tradycyjny, z kable, na około 2-3 metry. Podłączasz do gniazdka, ustawiasz wymagają temperaturę, wlewasz wodę do zbiornika i po 2 min urządzenie jest gotowe do rozpoczęcia prasowania.
- Bezprzewodowe – to model dla tych, którzy nie lubią plączącego się kabla, który nierzadko może utrudniać prasowanie. Czasem jest nazwane „turystycznym”, ponieważ świetnie sprawdzi się w podróży, nawet na campingu. Działa na akumulator i raz naładowane wystarczy aby wyprasować kilka sztuk ubrań, w pilnej potrzebie.
Niezależnie którym typem jesteś zainteresowany, wybierając żelazko parowe warto przede wszystkim zweryfikować jego parametry użytkowe. Ważne jest to, aby dany model zapewniał wysoki komfort prasowania. Musi być w stanie być dopasowanym do różnych materiałów, plis i emblematów które znajdują się na naszych ubraniach. W tym celu potrzebna jest możliwość regulowania temperatury, ilości wyrzucanej pary i np. funkcja strażaka. Na co szczególnie zwrócić uwagę prezentujemy poniżej.
Najważniejsze parametry żelazka parowego
- Moc – liczona w watach, świadczy o tym jak szybko urządzenie nagrzewa się i jest gotowe do pracy od włączenia. Moc także świadczy o tym jak będzie podtrzymywana temperatura stopy podczas prasowania – czy będzie utrzymywana na stałym poziomie, czy konieczne będą przerwy w oczekiwaniu na jej dostosowanie.
- Wyrzut pary w trybie ciągłym – zasada jest dosyć prosta: im więcej pary, tym tkanina jest bardziej zwilżona, a przez to łatwiejsza do wyprasowania. Podobną funkcję pełni spryskiwacz, ale używając go zbyt często tkanina może stać się całkowicie mokra i się przypalić, a to nie o to nam chodzi. Dlatego to ilość pary jest kluczowa.
- Wyrzut pary w trybie dodatkowym – uzupełnienie pary z trybu ciągłego. Niektóre ubrania nie są zbyt trudne do wyprasowania – jak delikatna satynowa bluzka czy bawełniana koszulka. Niektóre natomiast, tak jak np. jeans, mają ciasny splot a przez to para ma trudność aby wniknąć na wskroś. Tutaj z pomocą przychodzi dodatkowy wyrzut pary, wywoływany naciśnięciem dedykowanego przycisku. Funkcja bardzo praktyczna, która potrafi uratować z niejednych kłopotów.
- Długość kabla – im dłuższy przewód parowy, tym większa swoboda ruchów dla Ciebie. Warto, aby podczas prasowania można było wykonywać ruch po desce od jej początku do końca, a nie kończący się w połowie. Tutaj fenomenalnym rozwiązaniem staje się żelazko bezprzewodowe.